WWW.DOCX.LIB-I.RU
БЕСПЛАТНАЯ  ИНТЕРНЕТ  БИБЛИОТЕКА - Интернет материалы
 


«Відділ освіти Васильківської міської ради Науково-методичний центр Розробка уроку з музичного мистецтва 5 клас І семестр Тема: Музика як вид мистецтва Тема уроку: У гості ...»

Відділ освіти Васильківської міської ради

Науково-методичний центр

Розробка уроку

з музичного мистецтва

5 клас

І семестр

Тема: Музика як вид мистецтва

Тема уроку: У гості до музичних інструментів

(НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКС (ПІДРУЧНИК АВТОР Л.Г. КОНДРАТОВА)

(ПРОГРАМА МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ

ВІД 03.04.2012 №409 «МИСТЕЦТВО»

АВТОРИ: Л. МАСОЛ, О. КОВАЛЕНКО, Г. СОЦЬКА, Г. КУЗЬМЕНКО, Ж. МАРЧУК, О. КОНСТАНТІНОВА, Л. ПАНЬКІВ, І. ГРИНЧУК, Н. НОВІКОВА, Н. ОВІННІКОВА)

Підготувала

вчитель музичного мистецтва

Васильківської ЗОШ І-ІІІ ступенів №8

Мазуренко Олена Володимирівна

Урок №6

Тема: У гості до музичних інструментів

Мета: розширити уяву учнів про елементи музичної мови, ознайомити

з поняттям «тембр», визначити особливості звучання інструментів симфонічного оркестру (арфи, флейти, труби, валтори, челести); розвивати темброво-звуковисотний слух, відчуття ритму; виховувати інтерес до симфонічної музики П.І. Чайковського, набувати елементарних вмінь та навичок образного мислення та творчої діяльності.

Тип уроку: комбінованийФорма проведення: урок-екскурсія

Музичний матеріал: пісня Ю. Чічкова на сл. К. Ібряєва «Наша школьная страна»; пісня «Знову дощик» муз. Н. Май; П.І. Чайковський. Фрагменти із балету «Лускунчик»: вальс квітів, танець феї Драже, танець вівчарів; музичні ефекти.

Обладнання уроку: фортепіано, комп’ютер, мультимедійний проектор.

Наочні посібники: слайд-шоу в програмі Microsoft office Power Point;

роздатковий матеріал зі словами пісень та завданнями для учнів,

Терміни і поняття: тембр

Хід уроку

І. Організаційний момент. (Слайд 1)

Діти заходять у клас під музику пісні «Знову дощик» Н. Май і розташовуються у класі по групах

Музичне вітання, побудоване на грі «Музична луна»

Вчитель: Дзень-дзень-дзень,

Учні: Дзень-дзень-дзень,

Вчитель: Зазива дзвінок у клас,

Учні: Зазива дзвінок у класВчитель: Дзень-дзень-дзень,

Учні: Дзень-дзень-дзеньВчитель: Урок музики у нас.

Учні: Урок музики у нас.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель читає вірш:

Мій юний друже, в добрий час

Заходиш ти в музичний клас.

Мені здається, скажеш ти,

Все в цьому класі, як завжди.

Ні, цей клас – як диво корабель!

У нім до зачарованих земель

Ти вирушиш, іще й не сам –

Є місце друзям, вчителям.

Щоб кожен з вас узяти зміг

Травневий грім, січневий сніг

І школу у легкій імлі

Та голос рідної землі.

Вчитель: Давайте з вами пригадаємо вивчену на попередніх уроках пісню.

Виконання пісні «Наша школьная страна»

муз. Ю. Чічкова, сл. К. ІбряєваВчитель: Доброго дня, друзі, я знову вітаю вас на дивовижному уроці – уроці музичного мистецтва! Чому «дивовижному»? Тому що на нашому уроці можуть відбуватися будь-які дива. (Слайд 2)

Сьогодні наприклад, я хочу разом з вами потрапити у світ музики та познайомити вас з новими музичними інструментами, які композитори використовують у симфонічному оркестрі, ми спробуємо з вами визначити звучання цих інструментів та розучимо нову пісню. А для того, щоб потрапити у світ музики нам потрібно всім по черзі промовити такий пароль: «Мені подобається звучання ….». А потім назвати той музичний інструмент, звучання якого вам подобається. Почнемо з мене.





Гра «Мені подобається…»

Опис гри: учні ланцюжком називають музичні інструменти, звучання яких їм подобається.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Звучить чарівна музика

Вчитель: Отже, пароль промовлено і ми, друзі, потрапили у театр, а саме у місце, де розташований симфонічний оркестр. (Слайд 3)

Вчитель: Як же називається це незвичне місце?

Учні: Оркестрова яма.

Вчитель: Давайте уявимо, що наш клас, це оркестрова яма. І поки музиканти симфонічного оркестру пішли відпочивати, ми розглянемо, що ж цікавого знаходиться поруч з вами.

Учні розглядають предмети на столах, які нагадують первісні музичні інструменти

Відповіді: Ці предмети нагадують первісні музичні інструменти.

Учні розповідають, як первісні люди утворювали звуки

Вчитель: Ці всі предмети непрості, вони є прабабусями і прадідами музичних інструментів симфонічного оркестру.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: Музичні інструменти симфонічного оркестру поділяються на групи залежно від способу видобування звуків: струнні, духові, ударні, клавішні.

Струнні інструменти звучать тоді, коли торкаються їхніх струн (Слайд 4), духові – коли в них вдувають повітря (Слайд 5), ударні – коли в них ударяють (Слайд 6), а клавішні – при натисканні клавіш (Слайд 7).

Вчитель: Друзі мої, зараз ми також спробуємо розділитися на групи, як це роблять у симфонічному оркестрі. І група – це група струнних інструментів, ІІ – духових, ІІІ – ударних, ІV- клавішних.

Вчитель розставляє на столах таблички з назвами груп інструментів симфонічного оркестру

Вчитель: У ваших роздатках зображені інструменти. Виберіть ті, які належать до вашої групи музичних інструментів і складіть їх список.

Учні групою працюють над завданням, потім один учень із групи презентує список. Під час групової роботи звучить музика

V. Сприймання музичних творів

Вчитель: Молодці, добре справились з цим завданням. А ось, до речі, повернулись і музиканти симфонічного оркестру і приготувалися до виконання музики (Слайд 8). Скажіть мені, а хто пише музику для симфонічного оркестру?

Відповіді: Композитор.

Вчитель: Сьогодні ми послухаємо музику до балету «Лускунчик», яку створив видатний російський композитор П.І. Чайковського. Це ім’я вже вам відомо з попередніх класів. Які твори П.І. Чайковського ви знаєте?

Відповіді: …….

Вчитель: Відкрийте 8 сторінку нашого підручника. Тут ми можемо прочитати, що П. Чайковський у своїй музиці розкривав внутрішній стан людини і створив цілу галерею незабутніх музичних образів. Один із створених Чайковським шедеврів – це балет «Лускунчик». Давайте і ми помилуємося цією чудовою музикою. Сьогодні ми послухаємо декілька фрагментів з балету.

Будьте уважними і прислухайтесь, як звучать різні інструменти в танцях героїв цього балету: вальсі квітів, танці феї Драже, танці вівчарів. Спробуйте під час звучання музики розпізнати, які музичні інструменти виконують основну мелодію кожного танцю. Підказку ви можете знайти у підручнику на сторінці 34.

Перший фрагмент із балету – це всесвітньо відомий «Вальс квітів». Сучасні оператори створили дивовижне відео під цю музику. Отже увага на екран

Перегляд та слухання «Вальсу квітів»

із балету П.І. Чайковського «Лускунчик»

Вчитель: Який інструмент виконував основну мелодію вальсу?

Відповіді: Арфа.

Вчитель: А який характер має ця музика?

Відповіді: радісний, танцювальний

Вчитель: Другий фрагмент із балету називається «Танець феї Драже». Фея Драже - казкова істота, тому П. Чайковський для цього танцю створив надзвичайно красиву казкову музику, а мультиплікатори на цю музику ще й створили мультфільм. Отож, увага на екран.

Перегляд та слухання «Танцю феї Драже» із балету П.І. Чайковського «Лускунчик»

Вчитель: Який інструмент виконував основну мелодію вальсу?

Відповіді: Челеста.

Вчитель: Який настрій створює ця музика?

Відповіді: Насторожує, викликає подив.

Вчитель: Третій фрагмент із балету називається «Танець вівчарів». Завдання теж саме: уважно слухаємо, і визначаємо, який музичний інструмент виконує основну мелодію танцю.

Слухання «Танцю вівчарів» із балету П.І. Чайковського «Лускунчик»

Вчитель: Який інструмент виконував основну мелодію вальсу?

Відповіді: Флейта.

Вчитель: Які інструменти приєдналися до флейти?

Відповіді: скрипки, валторни.

Вчитель: Молодці, друзі. Ви всі були уважними.

Кожен інструмент має своє неповторне звучання, свій голос, так як люди, як ми з вами. Давайте спробуємо за допомогою гри впізнати по голосу свого однокласника.

Гра «Впізнай по голосу»

Опис гри: ведучий виходить до дошки і відвертається від класу. Учні по черзі проспівують мелодію зі словами: «Тепер черга моя, відгадай хто я?!».

Мелодія: Соль, соль, соль, соль, ля, соль

Соль, фа, мі, ре, до.

Якщо ведучий впізнав, то гра продовжується, якщо ні – той, кого не впізнали стає ведучим.

Проводиться гра «Впізнай по голосу»

Вчитель: Неповторне звучання кожного інструменту, забарвлення голосу людини, або співака в музичному мистецтві називають тембром.

Запис у словарик: Тембр – «забарвлення» звука.(Слайд 9)

Вчитель: Діти, як ви вважаєте, чи допомогли вам тембри музичних інструментів пригадати однойменну казку «Лускунчик» і уявити героїв балету?

Відповіді:….

VІ. Домашнє завдання

Вчитель: Вашим домашнім завданням буде пригадати зміст казки «Лускунчик» та створити ілюстрацію до одного з фрагментів балету «Лускунчик», які ми сьогодні прослухали.

Вчитель: Що ж друзі, а нам час повертатися з театру до свого рідного класу. Давайте закриємо очі і порахуємо до трьох. …Один, два, три.

Звучить звуковий ефект, діти розплющують очі-перед дітьми стоїть учениця

Вчитель: Пам’ятаєте, на початку уроку я вам говорила, що з нами на уроці можуть трапитись будь-які дива. Маргарита спробує прямо зараз створити диво разом зі своєю подругою – Флейтою. Давайте привітаємо її оплесками.

Виступ М. Лазуренко, М. Глінка «Полька»

Вчитель: Дякуємо Маргариті і побажаємо, щоб вона в майбутньому стала професійним музикантом і грала у симфонічному оркестрі.

VІІ. Вокально-хорова робота.

Розучування пісні Н. Май «Знову осінь»

Вчитель бере у руки осіннє листя і читає вірш на фоні музики (Слайд 10)

Вчитель: Осінь наша, осінь - золота година,

Неба ясна просинь, пісня журавлина

Бабиного літа довгі, білі коси...

І дорослі й діти, люблять тебе, осінь.

Вчитель: Я не даремно продовжила наш урок цими віршами, тому що за вікном панує красуня осінь, і сьогодні ми з вами познайомимося з піснею сучасної української композиторки Н. Май «Знову дощик». Послухайте будь-ласка її.

Демонстрація пісні Н. Май «Знову дощик».

Розучування 1 – го куплету пісні. Робота над чистотою інтонації та ритмічним малюнком

VІІІ. Підсумок уроку.

Вчитель: Підсумовуючи наш урок, я хочу перевірити як ви запам’ятали назви музичних інструментів. Для цього проведемо з вами гру «Відгадай». Ви відгадуєте загадку, яку я вам пропоную, а потім підбираєте з таблички слово, яке характеризує тембр даного музичного інструмента.

Опис гри: Вчитель загадує загадки про музичні інструменти, діти їх відгадують та з таблички підбирають слово, яке характеризує тембр даного музичного інструмента.

Загадки:

Як смичок струни торкнеться,

вона піснею озветься.

Дуже ніжну душу має,

що сміється і ридає.

(Скрипка)

Скрипке он как старший брат,

Ей помочь в оркестре рад.

Он и альту верный друг,

У него басовый звук.

Он смычковый исполин,

Крупный важный господин

(Контрабас)

Сам пустий, голос густий,

Дріб вибиває, дітей збирає.

(Барабан)

Цьому інструментові мідному є місце і на столі обідньому

(тарілки)

В самый сказочный момент

Вступит этот инструмент.

Но совсем не каждый знает,

Что в оркестре он играет!

Тихо, нежно зазвенит,

Будто всё посеребрит.

А затем умолкнет скоро

По сигналу дирижёра.

Знает верно каждый школьник,

Что такое...

(Треугольник)

До зубів торкнись – готово,

Ти почуєш спів чудовий.

(Рояль, піаніно, челеста)

Три медных подруги —

Три лучших подруги

В оркестре они помогаютДруг другу

Играют подруги

То громко, то тихо.

Их медные платьяЗакручены лихо...

(Валторна, труба)

Який музичний інструмент можна утворити за допомогою ноти фа? (Арфа)

(Слайд 11) Слова-характеристики тембрів музичних інструментів

Весело Сумно Ніжно Спокійно Урочисто Грізно Казково

Радісно Жалісно Лагідно М’якоБадьоро Суворо обережно

Дзвінко Журливо Мрійливо Плавно відважно Твердо Загадково

Жартівливо Похмуро Легко Співуче Чітко Впевнено Схвильовано

Сумно Скорботно Прозоро Пісенно Переможно Рішуче Таємниче

Оцінювання

Вчитель: Сьогодні на уроці всі були активними, особливо мені сподобались відповіді……………………………………

Вчитель: Своє враження від уроку, визначте будь - ласка на сонечку, яке зображено у вас на роздатках. Домалюйте посмішку сонечку, якщо ви покидаєте музичний клас з хорошим настроєм, а може ваше сонечко буде похмурим, тому що ваш настрій не змінився.

Діти визначають свій емоційний стан (Слайд 12)

Музичне прощання:

Вчитель: Пролунав дзвінок, закінчився урок.

До побачення!

Діти: До побачення!

Вихід із класу під музику П.І. Чайковського «Вальс квітів» із балету «Лускунчик»




Похожие работы:

«Списки абитуриентов на 01.07.2015 Очная форма обучения, бюджет Специальность ФИО, Приоритет Копия/ подлинник Примечание 14.05.01 Ядерные реакторы и материалы на базе среднего образования1. Воробьёв...»

«"Роль казахского народа в Великой Отечественной Войны"Выполнил: Студент Коноров Сактар ИсатаевичРуководитель: Преподаватель Тяжкороб Анна Николаевна Введение Настало время! – скакуна.Ах, трудно, трудно расставатьсяС тобою, храбрый наш каза...»

«Acer negundo 'Variegatum' Клен ясенелистный Вариегатум300-400 C110L 19200 Acer platanoidesКлен остролистный 14-16 STD C110L 19200 Acer platanoidesКлен остролистный 12-14 STD C110L 13200 Acer platanoides 'Faassen's Black' Клен остролистный Фассен Блэк16-18 STD C110L 10800 Acer platano...»

«План работ по текущему и капитальному ремонту на 2017г. № п/п Наименование работ Подрядчик Цена тыс.рубСроки Примечание 1 Ремонт лебедки лифта ОТИС, с последующим освидетельствованием ООО МосОТИС122 январь Выполнено и пропл...»

«ПАМЯТКА Алгоритм проведения сердечно-легочной реанимации (непрямого массажа сердца и искусственной вентиляции легких)Показания к проведению реанимации: отсутствие пульса; отсутствие сердцебиения; отсутствие дыхания; расширенные зрачки, не реаги...»

«Организация и проведение школьного этапа всероссийской олимпиады школьников по английскому языку в Невском районе Санкт-Петербурга в 2017-2018 году1.Нормативные документы Регламентирующие документы всероссийского уровня Порядок...»

«I вариант I. Закончите вопрос1. Pushkin is a great singer,.?2. They aren’t going to play football today,.?3. The girl is reading a book,.?4. Children mustn’t open their textbooks,.?5. I am in Pobeda Street,.?6. The woman isn’t in the park,.?II. Составьте...»

«(ЗА ПУБЛИКУВАНЕ) за гласуване в изборите за общински съветници и кметове на 8 октомври 2017 г. (по чл. 42, ал. 1 от Изборния кодекс) Област ВРАЦА, община БОРОВАН, населено място С.НИВЯНИН, кметство Нивянин, секция № 009Адрес на избирателната секция:ИмеАВРАМ ТОДОРОВ ИВАНОВ АВРАМ ТОМОВ ИЛИЕВ АЛБЕНА ГЕОРГИЕВА ПЕТРОВА АЛЕКСАНДЪР...»

«Диагностическая работа по английскому языку 9 класс Вариант I Раздел 1 (задания по аудированию)1) Вы услышите четыре коротких диалога, обозначенных буквами A, B, C и D. Установите соответствие между диалогами и местами. где они происходят: к каждому диал...»







 
2017 www.docx.lib-i.ru - «Бесплатная электронная библиотека - интернет материалы»

Материалы этого сайта размещены для ознакомления, все права принадлежат их авторам.
Если Вы не согласны с тем, что Ваш материал размещён на этом сайте, пожалуйста, напишите нам, мы в течении 1-2 рабочих дней удалим его.